• +381 63 8615 397 & +381 63 7401 445
  • office@7thstreet.rs
  • +381 63 8615 397
  • office@7thstreet.rs

Olimpijsko dizanje tegova

Olimpijsko dizanje tegova je sport koji kombinuje snagu, tehniku i disciplinu. Od prvih Olimpijskih igara modernog doba, ovaj sport je postao standardna disciplina i danas predstavlja izazov koji zahteva vrhunsku fizičku spremnost i mentalnu fokusiranost. Olimpijsko dizanje tegova, poznato i kao „teška atletika“, sastoji se od dva osnovna takmičarska poduhvata: trzaja (snatch) i izbačaja (clean and jerk), a takmičari se ocenjuju prema podignutoj težini u obe discipline.

Istorija olimpijskog dizanja tegova

Dizanje tegova ima dugu istoriju koja potiče još iz drevnih civilizacija, gde su snaga i izdržljivost često testirane kroz podizanje teških predmeta. Ipak, tek krajem 19. veka dizanje tegova se pojavljuje kao organizovani sport. Prvi put je postalo olimpijska disciplina 1896. godine na Igrama u Atini, ali nije odmah postalo redovan deo Olimpijskih igara – vraćeno je u olimpijski program tek 1920. godine.

Od tada, dizanje tegova je evoluiralo kroz uvođenje težinskih kategorija kako bi se omogućilo pravedno takmičenje između sportista različitih telesnih struktura. Žene su se zvanično pridružile ovom sportu na Olimpijskim igrama 2000. godine u Sidneju, što je značajno doprinelo popularizaciji dizanja tegova među oba pola.

Disciplinske kategorije

Olimpijsko dizanje tegova se sastoji od dve glavne discipline:

1. Trzaj (Snatch) – U ovoj disciplini, sportista mora da podigne teg u jednom fluidnom pokretu sa poda do iznad glave. Ovo zahteva eksplozivnu snagu, koordinaciju i ravnotežu, jer je težina često veća od telesne težine takmičara.

2. Izbačaj (Clean and Jerk) – Ova disciplina se sastoji iz dva pokreta. Prvi je „clean“ (dizanje do ramena), gde takmičar podiže teg do visine ramena, dok je drugi „jerk“ (izbačaj), gde se težina podiže iznad glave. Izbačaj zahteva snagu, ali i tehniku, posebno u fazi gde se težina balansira iznad glave.

Takmičarima se daju po tri pokušaja u svakoj disciplini, a konačan rezultat se računa kao zbir najuspešnijih podizanja u oba pokreta.

Težinske kategorije i bodovanje

Takmičari su podeljeni u težinske kategorije kako bi se osigurala fer konkurencija. Muškarci i žene se takmiče u različitim težinskim klasama, koje se redovno ažuriraju od strane Međunarodne federacije za dizanje tegova (IWF).

Bodovanje se zasniva na zbiru težina iz oba pokušaja, a pobednik je takmičar sa najvećim ukupnim rezultatom. U slučaju izjednačenja, prednost ima takmičar sa manjom telesnom težinom, što daje dodatni podsticaj takmičarima da održavaju optimalnu formu.

Trening i tehnika

Olimpijsko dizanje tegova zahteva visoko specijalizovan trening. Sportisti koriste periodizovane programe treninga koji uključuju trening snage, fleksibilnosti, eksplozivne moći i tehničke preciznosti. Dizanje tegova angažuje gotovo sve mišićne grupe, a naročito mišiće nogu, leđa i ramena, uz visoku zahtevnost za balans i koordinaciju.

Tehnika je ključna, a veliki deo treninga se fokusira na pravilno izvođenje pokreta, jer nepravilna forma može dovesti do povreda. Pravilno držanje, disanje i koncentracija su esencijalni kako bi se izvela složena biomehanika pokreta trzaja i izbačaja.

Olimpijsko dizanje tegova danas

Danas je olimpijsko dizanje tegova popularan sport širom sveta, sa vrhunskim sportistima koji obaraju rekorde i osvajaju medalje. Pored tradicionalnog takmičarskog formata, sve više se koristi kao metoda za povećanje snage i kondicije u drugim sportovima, poput atletike, borilačkih sportova i funkcionalnog fitnesa.

Na poslednjim Olimpijskim igrama, sportisti iz Kine, Rusije i Kazahstana dominirali su u mnogim težinskim kategorijama, dok su takmičari iz Evrope, Sjedinjenih Američkih Država i Irana takođe ostvarivali zapažene rezultate.

© 2025 7TH STREET ○ MB: 28748744 ○ PIB: 114133753 ○ Uslovi korišćenja ○ Dizajn: FunkyDesign